تصویرگران

 

***

محمد رضا دوست محمدی، متولد سال 1355 است . وی دارای مدرک کارشناسی گرافیک از دانشگاه تهران و کارشناسی ارشد انیمیشن از دانشگاه هنر بوده و هم اکنون عضو هیات علمی دانشگاه تهران است . فعالیت های وی در زمینه تصویرسازی و کاریکاتور است .آقای دوست محمدی ، در جشنواره های زیادی حائز رتبه شده که از آن جمله

می توان به این موارد اشاره کرد:

برنده جایزه اول ششمین دوسالانه بین المللی کاریکاتور

برنده جایزه ویژه هشتمین دوسالانه کاریکاتور تهران بخش کمیک استریپ

برنده جایزه دوم نهمین دوسالانه کاریکاتور تهران بخش چهره

برنده دو دوره بخش کاریکاتور جشنواره مطبوعات

برنده سه دوره جشنواره هنرهای تجسمی در رشته های کاریکاتور، تصویرسازی،پوستر

برگزیده اول گرایش تصویرسازی جشنواره مطبوعات کودک و نوجوان

این تصویرگر و هنرمند فعال ، داوری جشنواره های مختلف را هم عهده دار بوده است . آقای دوست محمدی همچنین مدیریت هنری مجلات سروش و همشهری جوان را در کارنامه خود دارد و در بخش تصویر سازی روزنامه جام جم مدیر هنری بوده است .

طرح جلدهای مجله همشهری جوان، شاخص ترین آثار تصویرگری آقای دوست محمدی است .

کتاب " خبرنگار ژنرال دوگل " نوشته کامران نجف زاده که انتشارات شهرقصه آن را منتشر کرده است، با طراحی جلد آقای دوست محمدی تنظیم شده است

طرح روی جلد این کتاب ، متناسب با نام ، محتوا و حال و هوای کتاب تنظیم شده است و در عین حال ، فضایی قدیمی و تاریخی را تداعی می کند . نگاه مخاطب شناسانه،جوان پسند و درعین حال وزین طراح به موضوع خبرنگاری در طراحی این کتاب رعایت شده است.

دوست محمدي همچنين کتاب ديگري از کامران نجف زاده را براي انتشارات شهرقصه طراحي کرده که "غار ترسناک اسکلت ها " نام دارد .

اين کتاب با توجه به مخاطب کودک و نوجوانش از معدود طراحيهاي اصولي روي جلد کتاب است که بدون کپي برداري از نسخه هاي خارجي با ملاک قرار دادن چهره حقيقي نجف زاده به صورت کارتوني و با اصول درست طراحي شده است و درک بصري کودکان را بالا مي برد .

 

 

***

"رضا مکتبي " متولد سال 1355 در تهران است. او فارغ التحصيل رشته کارگرداني انيميشن از دانشکده صداوسيما و داري سابقه فعاليت در حوزه هاي کاريکاتور،انيميشن  و تصويرسازي است . رضا مکتبي او کار تصويرگري براي کودکان و نوجوانان را از سال 1376 در نشريات آغاز کرد . مکتبي تصويرسازي بيشتر از 70 جلد کتاب را در کارنامه خود دارد و درنمايشگاه هاي داخلي و خارجي زيادي شرکت کرده است . 

کتاب " همون کرمه " با تصويرگري رضا مکتبي رنگ و بوي ديگري گرفته است به طوري که خانم طاقديس از اين کتاب رضايت زياد خود را ابراز کرد .

مکتبي در اين کتاب ، با رويکرد طنز و با نزديک شدن به محتوا ، در پيشبرد اهداف کتاب نهايت تلاش خود را به خرج داد و کتابي در خور در زمينه طنز فلسفي کودکان را به تصوير کشيد . 

 

 

 

*** 

"کارول لاوسن " ویراستار و تصویرگر بین المللی که عمده شهرتش به خاطر تصویرگری خاص و منحصر به فرد کتابهای " هانس کریستین اندرسن " و " برادران گریم " است . او در روستایی در انگلستان به دنیا آمده و می گوید که مادرش از زمانی که قلم دست گرفتن را به او آموخته ، نقاشی کشیدن را در او تقویت کرده است و تا امروز یک لحظه از نقاشی باز نایستاده است . او هم اکنون در حومه شهر زندگی می کند و علاقه اش در زمینه نقاشی از گل ها ، پرندگان و حیوانات است . البته او به طور خاص در مورد داستان های پریان فعالیت می کند .

کارول لاوسن،هم اکنون در دانشگاه بریگتون ، جایی که هنر و طراحی را آموخته تدریس می کند . او که در زمینه تبلیغات و نگارش و ویراستاری کتابهای کودک هم فعالیت دارد، مجموعه داستان هایی را هم با استفاده از شخصیت " خرس های تدی " ( تدی بیر) نوشته که در سال 2001 سریالی انیمیشنی براساس آن ساخته شد . " قصه های هزار و یک رنگ" که مجموعه ای شامل چندین داستان خواندنی است ، با بازنویسی خانم لاوسن در انتشارات شهرقصه به چاپ رسیده است .

این کتاب شامل مجموعه داستان هایی آشناست . از جمله ، سیندرلا ، هانسل و گرتل ، قورباغه خوشگل ، سفید برفی ، راپونزل ، گیسو طلا و زیبای خفته . که در شصت صفحه ، رویای کودکی و ماندگار همه آن ها که اندرسن برایشان رقم زده بود در قالب تصویرهایی رنگی و جذاب زنده می کند . خانم لاوسن که کارش را از انتشارات فرانکلین شروع کرد ، هم اکنون در حومه لندن به همراه همسرش زندگی می کند و در زمینه نقاشی از طبیعت و مناظر وسیع فعالیت دارد . او در میان تصویرگران انگیسی موقعیتی افسانه ای دارد . درست مانند قصه هایی که او در آن ها زندگی می کند و دنیای ذهنی و روحی اش را از پریان شان وام گرفته است .