نویسندگان

"کامران نجف زاده" متولد  سال 1358 در تهران است . وی در رشته مهندسی کشاورزی تحصیل کرده  اما بیشتر از همه خبرنگار و روزنامه نگار است . گویندگی اخبار بیست و سی،روزنامه نگاری ،نویسندگی کتاب،و تدریس کلاسهای خبرنگاری از جمله فعالیت های او بوده که حاصل آن ده ها یادداشت و گزارش روزنامه ای بوده است .
 
ورود کامران نجف زاده به حوزه نویسندگی کتاب با "تلخه نارنج :"آغاز می شود.
 
کامران نجف زاده که از سال 1381 فعالیت خود را در واحد مرکزی خبر صداوسیما آغاز کرد ، از همان روزهای نخست فعالیتش،نگاهی نو و متفاوت را به همراه آورد ، طوری که در مدتی کوتاه توانست با تاثیرگذاری بر ساختار کلاسیک  اخبار و گزارشهای تصویری  ، به یکی از شاخص ترین خبرنگاران تلویزیون تبدیل شود .
 
او تا کنون خبرنگار بیش از 2 هزار دقیقه گزارش خبری بوده است . گزارشهایی که برخی از آنها ، نوستالژی های دهه اخیر است . مثل علی کوچولو،مسافران مهتاب،شهر خاکستری ،یار دبستانی.در کنار این قبیل گزارشها،  تجربه خبرنگاری بحران در کشورهای عراق، لبنان  ولیبی بخشی دیگر از کارنامه خبرنگاری اوست .
 
نویسندگی کامران نجف زاده در گزارش های تلویزیونی اش تاثیر بسیاری داشته و قلم استعاری اش همواره مورد توجه مخاطبان بوده است . بخش هایی از این نوشته ها در قالب وب نوشت های شخصی وی در سایت اختصاصی اش   www.najafzadeh.ir   گهگاه منتشر شده که با اقبال عمومی مواجه بوده ، به طوری که سایت بی بی سی چندی پیش اعلام کرد ، وب سایت وی از محبوبترین وب سایت های ایرانی است .
کتابی که  سال 1394 در انتشارات شهرقصه منتشر شد، برای مخاطب کودک و نوجوان است و "غار ترسناک اسلکت ها"نام دارد . این کتاب ، موضوعی واقعی را دنبال می کند . و در عین حال داستانی و جذاب است . 


 ***


"انید بلایتون"،در سال 1897 در جنوب لندن به دنیا آمد. او در دوران کودکی و نوجوانی، کتابهای زیادی خواند. اولین کتاب "انید بلایتون"، یک مجموعه شعر به نام "خواب های کودکانه" بود که در سال 1922 منتشر شد. انید بلایتون، نویسنده ای توانا بود. او در هر روز از هزار تا دوازده هزار کلمه می نوشت.

او سومین نویسنده قرن بیستم و خالق بیشتر از 700 کتاب داستان و ده هزار داستان کوتاه است.

این نویسنده پرتلاش،  در سال 1968 از دنیا رفت، اما هنوز که هنوز است کودکان نوجوان سراسر جهان داستان های او را می خوانند و از آنها لذت می برند.

انتشارات شهرقصه ، کتابهای "برس جادویی " با ترجمه "میترالبافی" ، " ماجراهای آقای سوت صورتی " و" مهمانی آقای سوت صورتی"( از مجموعه دنباله دار روزهای خوش) هر دو با ترجمه " مهتا لبافی " و " ماجراهای فیلیپ و بینکل" را با ترجمه " معصومه مظلوم " از وی منتشر کرده است.***"پولت بورژوا" متولد سال 1951 در کاناداست.معروفترین اثر او مجموعه فرانکلین هاست که در انتشارات شهرقصه با عنوان " لاکپشت کوچولو" و با ترجمه " ارمغان اثباتی " به چاپ رسیده است .

او در داستان های این مجموعه ، از خاطرات دوران کودکی اش الهام گرفته است. داستان های لاک پشت کوچولو (فرانکلین) بسیار مشهور بوده و تاکنون در کشورهای مختلف جهان با استقبال زیادی روبرو شده است.

"پولت بورژا" در این کتاب ها، نگاهی تربیتی را مورد توجه قرار داده و سعی کرده لاک پشت کوچولو را با ویژگی های یک پسر بچه شخصیت پردازی کند تا کودکان از او چیزهای تازه بیاموزند.


***"میترالبافی" متولد سال 1354 است . وی از سال 1372 کار روزنامه نگاری را از روزنامه کیهان و بعد سرویس ادب و هنر مجله زن روزآغاز کرد . عضویت در انجمن منتقدان سینمایی و نگارش و ترجمه مقالات و نقد های فیلم و کتاب در نشریات از جمله فعالیت های وی بوده است .

همکاری با نشریات و روزنامه های همشهری، آفرینش،کتاب هفته ، سروش هفتگی ، کتاب ماه، سروش کودک ، معیار و تدوین و نگارش داستانهای کوتاه از جمله فعالیت های ادبی اوست . وی از سال 1379 کار خبرنگاری در واحد مرکزی خبر را آغاز کرد و هم اکنون نیز در همین رشته مشغول کار است و همزمان به کار نویسندگی و ترجمه می پردازد.

آثار او در حوزه کتاب عبارتند از : ترجمه 10 عنوان کتاب مجموعه فسقلی ها (سال 1375)،ترجمه کتابهای برس جادویی ،خاطرات یک بچه لاغر  و تالیف کتاب " از گیرنده تا فرستنده " در حوزه رسانه.

کسب عنوان خبرنگار برگزیده کتاب در دو دوره جشنواره " کتاب و رسانه برتر"،مولف برگزیده در جشنواره " همایش مولفان برگزیده صداوسیما " ، خبرنگار برگزیده همایش " خبرنگاران حوزه زن و خانواده مرکز امور زنان ریاست جمهوری" از جمله رتبه هایی است که کسب کرده است.

 


***

مریم مقبلی متولد خرداد  1343 ، و دامغانی است ، تحصیلات وی  لیسانس ادبیات فارسی  است و اولین  فعالیتهای خود  را با نوشتن داستان برای کودکان در سال 1368، در کیهان بچه  ها آغاز کرد ه است .

ده سال سابقه کار مطبوعاتی در روزنامه کیهان و مجله زن روز و سردببری دو نشریه استانی از فعالیت های فرهنگی اوست . مریم مقبلی هم اینک سردبیر ماهنامه نسیم نوجوان امارات است

در کنار ادامه کار مطبوعاتی و نوشتن حدود سیصد مقاله در مطبوعات مطرح کشور ، داوری چندین جشنواره مطبوعاتی و عکس را به عهده گرفته است.

کتابهای مجموعه قصه های کوچک برای بچه های کوچک  در انتشارات قدیانی ، زندگینامه وحشی بافقی در انتشارات مدرسه ، داستان بلند انتقام مینایی و مجموعه داستان پنج نامه برای یک نفر در انتشارات منذر ، زندگینامه شهدای پاکدشت در انتشارات بنیاد شهید را تالیف کرده است .

انتشارات شهرقصه ، کتاب " دخترک جنگلبان و دوازده برادر " را از این نویسنده منتشر کرده است.

 
***


جف کینی ، متولد 19 فوریه 1971 ، طراح بازی ، کاریکاتوریست،تهیه کننده و نویسنده کتابهای بسیار معروف " دفترچه خاطرات یک بچه لاغر"است.

او طراح یک سایت آموزشی تفریحی  کودکان هم   هست و البته  در یکی از قسمت های فیلمی سینمایی که بر اساس کتاب " قانون های رودریک " از مجموعه دفترچه خاطرات یک بچه لاغر" ساخته شده ، ایفای نقش کرده است .

کودکی این نویسنده در مریلیند و واشنگتن  گذشت . او در اوایل دهه نود در دانشگاه مریلند تحصیل کرد و در همین جا بود که اولین کاریکاتورهایش را برای مطبوعات طراحی کرد.

او هم اکنون به صورت تمام وقت و شبانه روزی ، به عنوان یک نویسنده و طراح بازی های اینترنتی فعالیت می کند .تا کنون 42 میلیون نسخه از کتاب " دفترچه خاطرات یک بچه لاغر " او در سراسر جهان منتشر شده است . این شهرت سبب شد که کتاب ، سر از پرده سینما درآورد و فیلمی براساس آن ساخته شود.

این فیلم در سال 2099 ساخته شد . هم اکنون پنج عنوان از کتابهای دفترچه خاطرات یک بچه لاغر منتشر شده است که یکی از آنها به عنوان دفترچه یادداشت است و کودکان می توانند خود از طریق آن تمرین نویسندگی کنند . این کتاب برای اولین بار در پاورقی روزنامه نیویورک تایمز منتشر شد و البته چیزی نگذشت که به عنوان پرفروش ترین و محبوبترین کتاب همین روزنامه شناخته شد.

محبوبیت و شهرت این کتاب سبب شده است تا مجله " تایم "،جف کینی  را در فهرست صد انسان تاثیرگذار جهان بگنجاند.

انتشارات شهرقصه ، همه عنوان های این مجموعه را منتشر کرده است .

 
***


برام استوکر (1847-1912)

آبراهام (برام) استوکردر 8 نوامبر سال 1847 در دوبلین چشم به جهان گشود.در زمان کودکی به بیماری مبتلا شد که توانایی راه رفتن را از او گرفت،او بیشتر دوران کودکی خود را در بستر گذراند.او بعدها تصدیق کرد که آن دوران باعث شد تا قدرت تخیل و خلاقیتش شکوفا شود.

استوکر دوره دبیرستان را با درجه عالی در ریاضی به پایان رسانید، او کارش را به عنوان کارمند دولت آغاز کرد اما علاقه اصلی اش به تئاتر بود بنابر این آغاز به نوشتن نقد نمایش در روزنامه " پست عصر دوبلین " نمود. کارش آنقدر مورد توجه قرار گرفت که نظر بازیگر مطرحی به نام هنری ایروین را به خود جلب نمود، آندو با هم ارتباط دوستی برقرار کردند و در سال 1878 استوکر برای مدیریت تئاتر لایکوم متعلق به ایروین به لندن نقل مکان کرد.

استوکر قدم اول در تئاتر را با نوشتن برداشت. اولین رمان منتشر شده از او به نام عبور مار در سال 1890 به بازار آمد که عناصر ترس و ماورا  طبیعه در آن به چشم می خورد ، همان عناصری که در مشهورترین اثر او یعنی دراکولا گسترش یافت. استوکر تا زمان مرگ یعنی 20 آوریل 1912 به نوشتن ادامه داد.***


" گلن سینگلتون" نویسنده و تصویرگر کتاب، در طول بیست سال گذشته کارهای هنری زیادی را خلق کرده است . از کتاب های تصویری گرفته تا نقاشی های علمی، تقویم ها ، و آگهی های بازرگانی. او در نقاشی سبک شخصی خودش را دارد . کتاب های " گلن " علمی و سرگرم کننده است. آثار او در جهان بسیار پرمخاطب بوده و تا کنون میلیون ها نسخه از آن به فروش رفته است. مطالب علمی بسیار ساده اما هیجان انگیز در کتابهای گلن به چشم می خورد . او به بچه ها یاد می دهد از طریق بازی ، نکته های علمی را برای خود جذاب کنند . کاغذ، طناب ، لیوان ، سکه و هرچیزی که در اطرافشان است در کتاب های گلن دیده می شود . این چیزها به کودکان کمک میکند که کارهای علمی انجام دهند و بفهمند که اتفاق های اطرافشان به چه دلیل رخ می دهد . آن ها بعد از خواندن کتاب های گلن ، برای هرچیزی یک علت علمی پیدا می کنند .***


"سورل ویلبی" مجری و تهیه کننده تلویزیونی، علاقه شدیدی به محیط زیست و حیات وحش دارد .
او در رشته جانورشناسی تحصیل کرده و اکنون رئیس انجمن جغرافیای استرالیاست .
 
سورل ، همراه همسرش ، کریس و بچه های پرشر و شورشان ، ایدن و رابی در "نورفک آیلند " استرالیا زندگی می کند .
 
مجموعه "زیرپوست وحش" که انتشارات شهرقصه منتشر کرده است به مسائل مختلف مربوط به جانوران می پردازد.
در این کتابها پوست حیوانات، تغذیه و رکورد شکنی جانوران نوشته شده است .
البته او این کتاب را به همراه دوستش میشل پایپ نوشته است . آن ها در این مجموعه تلاش کرده اند به زبانی ساده و حتی طنز، مسائل مختلف را آموزش دهند و نکته های جدیدی را که کمتر با آنها برخورد داشته ایم درباره پوست حيوان بازگو کنند. 

 

***

"سوسن طاقديس" نويسنده کتاب هاي کودک و نوجوان در سال 1338 در شيراز به دنيا آمد.فعاليت داستان نويسي حرفه اي خود را با نوشتن داستان " باباي من دزد بود"در کيهان بچه ها آغاز کرد. او آثار متعددي در حوزه ادبيات کودک و نوجوان نوشته است که " قدم يازدهم"،"زرافه من آبي است"،"پشت آن ديوار آبي"،"هزار سال نگاه "،"تو هم آن سرخي را مي بيني "،"دخترک و فرشته اش"،"بزغاله هاي سبز "و "جوراب سرخ" تعدادي از آثار اوست . سوسن طاقديس

همزمان با کار داستاني براي کودک،شعر نيز ار ديگر زمينه هاي علاقه و فعاليت خانم طاقديس است . سوسن طاقديس سال 1386 موفق شد براي کتاب "قدم يازدهم"جايزه کتاب سال را دريافت کند. لوح تقدير دانشگاه الزهرا(س)براي مجموعه فعاليت هنري،لوح سپاس از مرکز امور مشارکت زنان رياست جمهوري در سال 1379 ،جايزه پروين اعتصامي براي کتاب "شما يک دماغ زرد نديديد " در سال 1384 تعدادي ديگر از جوايز خانم طاقديس است . 

 

 

***

 " ژول ورن " در قرن هجدهم در فرانسه به دنیا آمد . علاقه او به کسب دانش و نویسندگی بود.اون نوشتن را ازدوران مدرسه شروع کرد.و ابتدا داستان های کوتاهی نوشت که شور و اشتیاقش را به نویسندگی نشان می داد.او به اصرار خانواده به شغل وکالت پرداخت اما نویسندگی را همزمان ادامه داد.اولین رمان او درباره سفر با بالون به آفریقا بود.صدها سال بعد از مرگ ورن ، هنوز او یکی از معروفترین نویسنده هایی است که آثارش به زبان های مختلف ترجمه شده است.او به عنوان " پدر داستان های علمی تخیلی" شناخته می شود.داستان های او نکته هایی علمی دارد که برخی از آن ها به عنوان پیش بینی ورن از اختراعاتی است که بعدها بشر انجام داده است . مانند اختراع زیردریایی . که در کتاب بیست هزار فرسنگ زیر دریا ورن به آن اشاره کرده است. 

 

***

"مری شلی " در خانواده ای فرهیخته به دنیا آمد . متولد لندن بود. پدرش وکیل بود و نویسنده متون سیاسی . او بین شاعران و نویسندگان بزرگ شد . آن ها همیشه به دیدن پسرش می آمدند. او در سن شانزده سالگی با شاعری به نام " پرسی شلی" ازدواج کرد و در ایتالیا ساکن شد. در طی آن زمان ، آن ها هر دو نویسندگی کردند و بهترین آثارشان را خلق کردند. مری تصمیم گرفت بقیه عمرش را وقف تنها پسرش پرسی کند و به نویسندگی بپردازد. ماجرای خلق داستان فرانکشتاین به جالبی خود آن است. یک روز او به اتفاق لرد بایرون که شاعری معروف بود تصمیم گرفتند داستانی ترسناک بنویسند . البته او در ابتدا مخالف بود ولی همان شب خوابی ترسناک دید . او بلافاصله فردای آن روز،نوشتن کتابی را آغاز کرد که تبدیل به فرانکشتاین شد. 

***

"چارلز دیکنز" در قرن هجدهم در انگلستان به دنیا آمد.دوران کودکی سختی داشت.تمام خانواده اش دور از او به دلیل بدهکاری در زندان بودند.او برای کمک به خانواده در واکس سازی کار می کرد.بعد از این که خانواده دور هم جمع شدند او توانست به مدرسه برود ولی سختی دوران کار در کارخانه را از یاد نبرد و آموخته هایش را در کتابهایش نوشت.او با تلاش بی وقفه توانست در زمینه خبرنگاری و نویسندگی به شهرت برسد.او در دوران حیاتش بیست رمان و مقالات زیادی نوشت.او در اوایل قرن نوزدهم از دنیا رفت و تا آخرین لحظه زندگی اش دست از نوشتن نکشید.پیکر او در کلیسای وست مینستر لندن به خاک سپرده شد. ما در کشور خودمان چارلز دیکنز را با کتابها و سریالهای خاطره انگیزی می شناسیم . در اصل چارلز دیکنز ، یکی از مشهورترین نویسندگان جهان است و مردمان زیادی او را با کتابهایی چون "آرزوهای بزرگ " و شخصیت هایی تکرار نشدنی مانند خانم هویشام و پیپ ، " الیورتویست " با آن شخصیت پردازی های مثال زدنی اش از الیور فقیر تا آقای بامبل زورگو و نانسی مهربان گرفتار در فقر و خشونت خوب به یاد می آورند . کتابهایی که در همه آن ها یک عنصر موج می زند:" معجزه " که باعث دگرگونی زندگی وشخصیت افراد می شود .

*** 

" شارلوت برونته " 21 آوریل سال 1816 در یورکشایر به دنیا آمد.سال های اولیه زندگیش تراژدی بود.به خاطر اینکه نه تنها دو خواهر بزرگش را از دست داد،بلکه مادرش را هم همان سالها وقتی هنوز خیلی کوچک بود از دست داد.شارلوت و دوخواهر دیگرش که زنده مانده بودند تقریبا در خانه درس خواندند.آن ها همگی خلاق بودند و از سنین جوانی،نوشتن داستان و شعر درباره سرزمین های خیالی را آغاز کردند.آنها بعدها کتاب شعر مشترکی منتشر کردند.گرچه کتاب شان با استقبال مواجه نشد اما مصمم شدند که رمان بنویسند.رمان هایی که امروز به نام " رمان های کلاسیک " شناخته می شوند.در سال 1847 رمان " جین ایر" شارلوت برونته و " اگنس گری " امیلی برونته منتشر شد. در 1848 تنها امیلی برونته ، بلندی های بادگیر چاپ شد. متاسفانه هر سه خواهر برونته ، زندگی کوتاهی داشتند و به خاطر بیماری سل از دنیا رفتند. شارلوت آن قدر زنده ماند که به یک چهره ادبی تبدیل شد.اما در سن 38 سالگی از دنیا رفت. 

***

"شهرام شفیعی "نویسنده ، طنز پرداز ، روزنامه نگار و مدرس ادبیات داستانی است. او دربهمن 1349 به دنیا آمد. شفیعی در سال 1368 همزمان با ورود به دانشگاه در رشته زبان و ادبیات فارسی،نخستین کتاب خود را منتشر کرد.

شفیعی،نویسنده ده ها کتاب در زمینه داستان و طنز برای کودکان است که از جمله آن ها می توان به "جزیره بی تربیت ها" و "قصه های غرب وحشی" و در زمینه ادبیات داستانی به "آوازهای پینه بسته " و " آن ها از آتش نمی ترسند"اشاره کرد .شهرام شفیعی بعد از انتشار کتاب موفق " جزیره بی تربیت ها " در کانون پرورش ، تصمیم گرفت این اثر را به صورت دیگری ادامه دهد که اسم آن شد "پادشاه بی تربیت ها " کتابی سراسر خنده که ماجراهای آن در موزه می گذرد و طبق معمول به جنبه های تربیتی کودکان به ظرافت پرداخته است . این کتاب را انتشارات شهرقصه منتشر کرده است .